Reklama

Rozdrapywanie sumienia

Rozdrapywanie sumienia

14.12.2003
Czyta się kilka minut
Chrześcijanin - nauczony bezustannego cenzurowania swoich myśli i zachowań - pragnienia i fantazje, uczucia złości czy zawiści postrzega wyłącznie w kategoriach grzechu.
S

Sumienie, podobnie jak grzech, należy do kluczowych słów w “słowniku" każdego chrześcijanina, a jednak, co ostatnio sygnalizował o. Tadeusz Bartoś OP (“Gdy sumienie nakazom przeczy", “Gazeta Wyborcza" 15-16 XI 2003), trzeba zapytać, czy przypadkiem używając ich do rozbieżnych celów nie “zapomnieliśmy o naturze ludzkiego sumienia i o zasadach jego dojrzewania, tak jak opisywał je Tomasz z Akwinu - skądinąd wielki autorytet katolicyzmu", jak pisał o. Bartoś.

Pytanie ani banalne, ani teoretyczne. Dotyczy bowiem nie tylko oceny teologii moralnej (a szerzej nauczania kościelnego), ale także modelu wychowania religijnego, jaki przekazujemy kolejnym pokoleniom przez katechezę i życie sakramentalne - szczególnie spowiedź. Z różnych powodów nie można przejść obojętnie wobec refleksji o sumieniu - sformułowanych nie tylko przez o. Bartosia. Inny dominikanin, były...

24273

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]