Reklama

To jest choroba

To jest choroba

26.04.2007
Czyta się kilka minut
Nie mogę się zgodzić z moralnością unicestwiającą ludzi. Nie mogę akceptować norm pozbawionych miłości i zrozumienia dla ludzkich upadków i ludzkiego błądzenia.
rys.M.Owczarek
"

"To jest choroba" - powiedział Lech Kaczyński o stanowisku środowisk akademickich w sprawie indywidualnego obowiązku lustracji. Czuje się w dodatku, że słowo "choroba" jest tutaj osobliwie trującym eufemizmem. Bo przecież za chorobę nie można winić, za chorobę nie można pociągać do odpowiedzialności. Jeśli środowisko akademickie jest chore, to ma do tego w demokratycznym świecie jakieś tam prawo. A prezydent wypowiada to słowo piętnująco, jak obelgę dodatkowo pozbawiającą godności.

Jeśli mówi się komuś podczas kłótni: "jesteś chory, powinieneś się leczyć" - to jest w tym pogarda wobec kogoś niepoczytalnego, próba odebrania przeciwnym argumentom wszelkiej wagi. To standardowy gest upokarzający. Tak użyty termin bynajmniej nie nakłada na "chorego" przywileju niewinności i specjalnych praw. Ta choroba nie oczyszcza "chorego" z winy, przeciwnie - czyni jego winę...

16253

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]