Reklama

Ciernisty krzew

17.01.2022
Czyta się kilka minut
Dobry Pasterz niejedno ma imię.
Fot. GRAŻYNA MAKARA
W

W midraszu czytamy: „Pewnego razu, kiedy Mojżesz, nasz nauczyciel, pasł owce [swojego teścia] Jetry, jeden z baranków uciekł. Mojżesz biegł za nim, póki zwierzę nie dotarło do niewielkiego zacienionego miejsca. Tam baranek natknął się na zbiornik wodny i zaczął pić. Gdy Mojżesz zbliżył się doń, rzekł: »Nie wiedziałem, że uciekłeś, ponieważ byłeś spragniony. Jesteś taki zmęczony!«. Potem położył zwierzę na ramionach i niósł je z powrotem. Święty Jedyny powiedział: »Skoro troszczysz się o owce należące do ludzi z tak wielką miłością, będziesz pasterzem Moich owiec, Izraela«”.

Zbiegły z Egiptu Mojżesz, mimo nomadycznego zajęcia, zapewne zdążył przez 40 lat zapuścić korzenie w Midianie. Czas się zbierać, albowiem czeka nań dziejowa misja. Najwyższy – według midrasza – chce mu to zakomunikować na Górze Synaj, przyszłym miejscu nadania Tory. Jednak gdzie Rzym, gdzie Krym? – do...

2897

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]