Reklama

Droga na Północ

Droga na Północ

13.07.2003
Czyta się kilka minut
Ta podróż, zorganizowana w ramach kolejnego Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, miała być smutnym potwierdzeniem oczywistych wyobrażeń. Podróż śladami żydowskiego życia na Kielecczyznę, do krainy zapomnienia. Jeśli pamięci - to tylko tej złowrogiej, o pogromie z 4 lipca 1946 roku. Jednak potwierdzenia stereotypu nie było.
P

Przed laty było tu zupełnie inaczej. W „Świecie Szolema Alejchema” (książka M. Samuela wydana w Nowym Jorku w 1943 roku) ciągle jeszcze widać „drewniane domy, stłoczone w zupełnym nieładzie wokół rynku (...) przeludnione niczym slumsy wielkich miast (...). Ulice są tak przepełnione udręką jak talmudyczny argument. Są pokręcone jak znak zapytania i wtrącone w nawias. (...) Pośrodku leży rynek ze sklepami, stoiskami, ławami i jatkami. Codziennie - z wyjątkiem zimy - przyjeżdżają chłopi i wiejskie kobiety z okolic oddalonych o wiele mil, przywożąc zwierzęta, warzywa, ryby i dziczyznę. (...) W zamian kupują miejskie wyroby sprowadzane przez Żydów -kapelusze, pantofle, buty z cholewami, lampy, naftę, szpadle i motyki. Tumult na rynku (...) to istny cud świata.”

Działoszyce

Kiedy dziś wjeżdża się do Działoszyc, w których przed II wojną światową mieszkało...

9623

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]