Reklama

Bohater i Żydzi

Bohater i Żydzi

28.06.2011
Czyta się kilka minut
Czy można w jednym miasteczku pielęgnować pamięć o zabitych Żydach i o odpowiedzialnym za ich śmierć partyzancie? Czy klezmerska muzyka rozbrzmiewać będzie przed poświęconą mu tablicą pamiątkową? Stojący przed tymi pytaniami Chmielnik to Polska w pigułce.
Na rynku w Chmielniku, 19 czerwca 2011 r. / fot. Zuzanna Radzik
M

Miejscowość w Świętokrzyskiem, cztery tysiące mieszkańców. Rynek z nową fontanną, przy nim knajpka z kuchnią żydowską. Dwa kościoły i synagoga. Przed wojną, jak w wielu podobnych miasteczkach, ponad połowę ludności stanowili Żydzi.

Dziś na rynku stoi scena, nieco dalej stragan z festynowymi zabawkami, obowiązkowo wata cukrowa. Odpustowo. W wąskich uliczkach bliżej synagogi na straganach chleb ze smalcem, kiszone ogórki, owoce, obrazki malowane przez uczniów gminnych szkół, wiklina, garncarstwo. Na skrzyżowaniu przy synagodze gminne stoisko z książkami, tuż obok stragan, na którym można kupić figurki Żydów z pieniążkiem. Niedzielne przedpołudnie, więc kramy dopiero się otwierają. Rozpoczyna się trzeci dzień dziewiątych już Spotkań z Kulturą Żydowską w Chmielniku i Szydłowie.

***

Żydzi to jedna pamięć Chmielnika...

18198

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]