Reklama

Dotacje tylko dla słusznych

Dotacje tylko dla słusznych

14.05.2018
Czyta się kilka minut
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wynik konkursu na wspieranie czasopism kulturalnych.
D

Dotacje przyznano periodykom tak ważnym jak „Pamiętnik Literacki” czy „Didaskalia”. Jednak wśród pism o określonym rysie ideowym na wsparcie mogą liczyć tylko konserwatywno-prawicowe: „Arcana”, „Christianitas”, „Pressje”, „Teologia Polityczna”. Wśród pominiętych są „Kultura Liberalna”, „Przegląd Polityczny”, „Res Publica Nowa”, ale też „Więź”, „Znak” i dodatek książkowy „Tygodnika Powszechnego” (nota bene Tygodnikowe „Lekcje czytania” w konkursie na promocję czytelnictwa też pominięto).

Kontrowersje wokół konkursu zdarzały się i za poprzednich rządów, jednak w trybie odwoławczym ministerstwo starało się naprawić decyzje najmocniej kwestionowane. Minister Gliński powtarza, że chce wspierać tych, którym wcześniej pomocy odmawiano. Tyle że np. w latach 2012-15 wszystkie ważne pisma prawicy, od „Arcanów” po „Frondę”, dotacje otrzymywały. Miejmy nadzieję, że i teraz tak się stanie z pismami nielubianymi przez obecną władzę. MKiDN to instytucja państwa, a nie agenda rządzącej aktualnie partii.

Warto zwrócić uwagę na jeden szczegół. Wnioski ocenia tzw. komitet sterujący, jednak ministerstwo także przydziela punkty, w tym za „ocenę strategiczną”. Mają one znaczący wpływ na przyznanie dotacji, a przy sposobności pokazują politykę władzy. W tym roku najwyższą ocenę (30 pkt.) przyznano m.in. „Frondzie Lux” i „Pressjom” oraz „Forum Dziennikarzy” (jego wydawca to prorządowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich) i organowi tradycjonalistów „Cywilizacja. O nauce, moralności, sztuce i religii”. Natomiast „Res Publica Nowa”, „Więź” i „Znak” otrzymały po 13 pkt., a rocznik „Zagłada Żydów”, wydawany przez Centrum Badań nad Zagładą – tylko 11. Trudno o bardziej czytelny sygnał polityczny. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk sztuki, dziennikarz, redaktor, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Laureat Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy za 2013 rok.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]