Reklama

Dorośli jako myśliwi

Dorośli jako myśliwi

05.09.2006
Czyta się kilka minut
Raz jest słodkim Murzyniątkiem, niezgrabnym podlotkiem, prerafaelicką nimfą, to znów potężną czarnoskórą niewiastą, by za chwilę przybrać postać chłopca albo liczącej ponad czterdziestkę Jennifer Jason Leigh. Aviva ma 12 lat. Marzy, żeby zajść w ciążę.
F

Film "Palindromy" wygląda z początku niczym poprawne kino familijne o dziewczyńskich problemach dorastania. Opowiadany płynnie i gładko, w miłej dla oka, pastelowej kolorystyce, kryje w sobie słodką truciznę. Macierzyńska fiksacja dorastającej dziewczynki staje się zapowiedzią końca niewinności. I choć fabuła zatacza koło, biorąc w nawias wszystko, co zdarzyło się Avivie po drodze i sugerując, że nic się w niej samej nie zmieniło, film Solondza jest intrygującą podróżą przez dzisiejszy świat ścierających się światopoglądów i wartości. Kto bowiem jest tutaj jedynym sprawiedliwym? Rodzice zmuszający dziewczynkę do aborcji, by nie zmarnowała sobie życia? Działacze organizacji pro life okupujący kliniki ginekologiczne? A może szukająca miłości małoletnia Aviva, która instynktownie pragnie mieć "coś swojego"?

Solondz tak konstruuje opowieść, by nie było łatwo dać...

4693

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]