Reklama

Demokracja i sprawy zagraniczne

Demokracja i sprawy zagraniczne

29.08.2004
Czyta się kilka minut
Rozważając relacje między gospodarką a stosunkami międzynarodowymi, warto zwrócić uwagę na dwa zupełnie odmienne problemy. Pierwszy i stosunkowo dobrze znany to pewna niezależność polityki zagranicznej każdego demokratycznego państwa od nieustającej demokratycznej kontroli.
P

Polityka zagraniczna nie może podlegać takiej samej kontroli, jak na przykład system edukacji, gdyż jest właśnie “zagraniczna", a to znaczy, że w wielu przypadkach nasze decyzje są uzależnione od decyzji naszych partnerów lub konkurentów, wobec których mamy pewne zobowiązania i nie możemy ich jednostronnie zmieniać. Nadmierne uzależnienie polityki zagranicznej od decyzji demokratycznych mogłoby ponadto uniemożliwić realizowanie celów długofalowych, a takie w polityce zagranicznej przeważają.

Drugi problem - z jakim mamy coraz częściej do czynienia - polega na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy i jak można zbudować demokrację na skalę międzynarodową, czy - innymi słowy - może występować demokracja ponadnarodowa, co oczywiście jest szczególnie istotne w przypadku Unii Europejskiej. Specjaliści lubią w tym przypadku posługiwać się greckim demos, które...

3833

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]