Reklama

Daleko od szlaku

30.07.2019
Czyta się kilka minut
W marokańskich knajpach nawet jeśli siedzi się przy stoliku samemu, zawsze podają do herbaty dwie szklanki. Nie wiadomo dlaczego. Ale jeśli przy stoliku siedzi Krzysztof Środa, to znaczy, że druga szklanka jest dla was.
Krzysztof Środa na bazarze Różyckiego, Warszawa ARCHIWUM ALEKSANDRA FILIPOWICZA
N

Najważniejszy jest szczegół: szron jaśniejący na trawie wczesnojesiennym świtem, gdy idzie się z przyjacielem brzegiem jeziora z wędką na ramieniu. Albo drzwi do toalety w barze Dajana w Olecku, a raczej ich matowa szyba (chyba nikt nigdy nie stworzył tak wnikliwej i subtelnej analizy podobnego obiektu). Czasami chodzi bardziej o miejsce, a konkretniej o skomplikowane relacje świetlno-przestrzenne, jakie w nim zachodzą, jak choćby na dziedzińcu gmachu Ministerstwa Finansów, które nieoczekiwanie okazuje się „pułapką na wczesnowiosenne promienie słońca” – idealne warunki, aby na chwilę zamknąć oczy i pomyśleć o innych miejscach, czasem egzotycznie dalekich, częściej jednak bliskich i swojskich.

W tym gęstym strumieniu wspomnień, utkanym z tysiąca pozornie nieistotnych szczegółów, prędzej czy później pojawi się dłuższy passus o rybach albo owadach, jest też szansa na fragment o...

15673

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]