Reklama

Dziwny jest ten świat

Dziwny jest ten świat

12.08.2016
Czyta się kilka minut
Krzysztof Środa, pisarz, podróżnik: Wystarczy otworzyć okna, wpuścić do domu Czeczena, wyjechać poza Europę i nagle się widzi, że ta Europa jest anomalią. Przepiękną, ale anomalią.
Krzysztof Środa, marzec 2013 r. Fot. Marcin Kaliński / PAP
K

KATARZYNA KAZIMIEROWSKA: Swoją nową książkę, „Las nie uprzedza”, zaczyna Pan od dziwnej deklaracji, że wolałby napisać inną. Na przykład taką dla nastoletnich chłopców.

KRZYSZTOF ŚRODA: Ja to może w ogóle wolałbym pisać książki dla chłopców – takie, jakie pisał Niziurski, śmieszne i poważne zarazem. Podróżowanie to też chłopięce przedsięwzięcie. Kiedy skądś wracam i spotykam znajomych, opowiadam zabawne anegdoty. Ale jak zaczynam o tych podróżach pisać, wszystko robi się smutne i problematyczne.

Jednak w tej ostatniej chodziło mi o coś innego. Z góry wiedziałem, że zamierzam pisać o sprawach, które są okropne, i że to nie będzie ani lekkie, ani przyjemne.

W efekcie, zamiast – jak dotąd – opowiadać o podróżach, przedstawia Pan dwóch Czeczenów i przytacza ich mroczne opowieści.

Bo to nie jest książka o...

18393

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]