Reklama

Dlaczego kryzys?

Dlaczego kryzys?

27.11.2005
Czyta się kilka minut
Kolejna dyskusja literacka... Ich powtarzalność rodzi we mnie wątpliwość, czy mają jakikolwiek sens i czy przypadkiem nie zastępują samej literatury.
N

Naiwnym byłoby przekonanie, że dyskutantom przyświeca wyższy cel, polegający na wprowadzaniu jasnych kryteriów oceny. Tak naprawdę ani zabierającym głos, ani odbiorcom strawy duchowej, zresztą wątpliwej wartości, nie chodzi o poznanie prawdy o współczesnej literaturze, a wyłącznie o uczestniczenie, pozorne oczywiście, w jakimś wydumanym świecie kultury.

Poetyka dyskusji

Dyskutanci najczęściej zresztą narzekają. Na poziom utworów, na mało utalentowanych pisarzy, na jałowość poruszanych kwestii, na okropny stan świadomości językowej, na dominację dyskursu medialnego... To wszystko prawda, tylko że tego rodzaju utyskiwania niczego nie zmieniają.

Należałoby dyskusjom nadać inny wymiar, oczyścić je z pewnej przewidywalności, porzucić przyjętą konwencję gry. Zamiast krytykować bądź wynosić pod niebiosa - opisywać...

23016

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]