Reklama

Czynnik ludzki

Czynnik ludzki

27.05.2013
Czyta się kilka minut
Starcie tytanów – tak można określić muzyczny mariaż Trzaski, Tymańskiego i Możdżera.
Jacek Olter, Mikołaj Trzaska, Leszek Możdżer i Tymon Tymański Fot. KFF
T

Ta historia brzmi trochę jak wyjęta z „Autobiografii” zespołu Perfect. Było ich trzech: Ryszard Tymon Tymański, Mikołaj Trzaska, Leszek Możdżer (choć w składzie zespołu przewijały się jeszcze inne osobowości, jak Jacek Olter, Maciej Sikała czy Kuba Staruszkiewicz). W każdym z nich buzowała inna krew, ale cel przyświecał im jeden: grać jazz inaczej niż wszyscy, z mistrzami Coltrane’em czy Komedą włącznie. Pod koniec lat 80. kumple z Trójmiasta wynaleźli yass – oryginalną muzyczną hybrydę, w której jazzowe improwizacje brzmiały jak rockowo-punkowy skowyt, a sama obecność na scenie przypominała ekstatyczny performans. Nieopodal gdańskiej Stoczni tworzyli swój własny festiwal wolności.

***
Nazwa zespołu – „Miłość” – przepowiedziała wszystko: że będzie pięknie, dopóki trwać będzie między nimi miłosna chemia. Po dziesięciu latach wspólnego...

4782

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]