Reklama

Jacek Olter: "Jacek Olter i 50 Artystów"

Jacek Olter: "Jacek Olter i 50 Artystów"

21.02.2006
Czyta się kilka minut
Jego talent zabłysnął po raz pierwszy w Krakowie, kiedy zespół Miłość przyjechał z Wybrzeża po zwycięstwo w festiwalu Jazz Juniors 1992. 20-letni wtedy Olter dał się poznać jako uważny i niezwykle muzykalny perkusista. Po 9 latach wypełnionych wytężoną pracą - i zmaganiami z depresją - poddał się. Muzycy, z którymi współpracował, ciągle nie mogą się pogodzić z jego samobójczą śmiercią.
O

Olter zagrał jako sideman na ponad 20 przeróżnych płytach, choćby "Talkin' About Life And Death" z Miłością i Lesterem Bowie, "Take One" Piotra Barona czy "Smacznego!" formacji Groovekojad. Po jego tragicznej śmierci, przyjaciele postanowili oddać mu hołd, tworząc album, na którym jest on niekwestionowanym liderem. Było to możliwe dzięki archiwalnemu nagraniu solowej perkusji, zarejestrowanym podczas nagrywania krążka zespołu Kury z 1999 r. Wydawnictwo składa się z płyty DVD z filmem "Olter" Krystiana Matyska, nagrodzonym na 45. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Krakowie, oraz CD z nową muzyką. Powstawała ona przez dogranie na żywo partii instrumentów do taśm perkusyjnych, bądź przez ich cyfrową obróbkę, a mimo to podczas słuchania muzyki z "Oltera" wiele razy ulegałem złudzeniu, że perkusista reaguje na grę solistów. Pewnie jest to zasługa tak znakomitych muzyków jak...

2105

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]