Reklama

Muzykę mają we krwi

Muzykę mają we krwi

17.01.2007
Czyta się kilka minut
Co cechuje dobry jazz? Duch wolności i przygody? Niewątpliwie. Napięcie między indywidualną ekspresją a wzajemną komunikacją? Na pewno. Mikstura charyzmy, oryginalności i wizjonerstwa? Przede wszystkim.
Marcin i Bartłomiej Olesiowie
W

Wiedzieli o tym najwięksi: Miles Davis, John Coltrane, Charles Mingus, Krzysztof Komeda. Dziś zaliczamy ich w poczet muzycznych geniuszy nie dlatego, że doskonale opanowali rzemiosło, ale ponieważ stworzyli własny, niepodrabialny język i wykreowali unikalny, dźwiękowy świat. Siła jazzu zawsze wypływała z osobowości, życiowych doświadczeń, emocji artysty. Choć pogląd ten stał się truizmem, niewielu muzyków rozumie jego rzeczywisty wymiar. Świadczy o tym kondycja znacznej części polskiego środowiska jazzowego, które od lat zżera rak skostnienia, konserwatyzmu, bałwochwalczego zapatrzenia w Amerykę.

"Maestria połączona z naiwnością"

Ten stan rzeczy musiał obudzić sprzeciw. Na początku lat 90. grupa trójmiejskich i bydgoskich muzyków (m.in. Tymon Tymański, Mikołaj Trzaska, Jerzy "Mazzoll" Mazolewski, Tomek Gwinciński) postawiła...

11405

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]