Reklama

Czy Merkel wierzy w cuda

Czy Merkel wierzy w cuda

14.08.2005
Czyta się kilka minut
W ubiegłym roku pluszowo-zakurzona widownia Komische Oper, w tym roku aluminiowy kolos International Congress Centers, wyglądem przypominający gigantyczny statek kosmiczny. Związek Wypędzonych (BdV) starannie dobiera miejsca w stolicy Niemiec, w których co roku celebruje swoje największe święto: Tag der Heimat, czyli Dzień Stron Ojczystych.
O

Obchody w minioną sobotę zbiegły się niemal dokładnie z 55. rocznicą ogłoszenia tak zwanej "Karty Wypędzonych" (5 sierpnia 1950 r.). Jeśli przez zewnętrzną oprawę Związek chciał zademonstrować, jak bardzo zorientowany jest w przyszłość, nie mógł wybrać oprawy lepszej dla swego tegorocznego zjazdu, jak nowoczesne centrum kongresowe. Także dobór głównego mówcy - co roku jest nim ktoś inny - miał najwyraźniej sugerować niemal uniwersalne przesłanie, jakie Niemcom i Europie nieść chciałaby organizacja pod kierownictwem Eriki Steinbach. Prelegent - Jose Ayala Lasso, pierwszy Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców oraz były minister spraw zagranicznych swego ojczystego kraju - przybył ni mniej, ni więcej tylko z dalekiego Ekwadoru, aby wygłosić referat nawiązujący do (uniwersalnego, jakżeby inaczej) motta tegorocznego zjazdu wysiedleńców: "Wypędzenie to godny potępienia problem całego...

7298

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]