Reklama

Nowy punkt na mapie Berlina

Nowy punkt na mapie Berlina

z Berlina
21.06.2021
Czyta się kilka minut
Powstające w bólach od lat Centrum Dokumentacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie w końcu zostanie otwarte. To polsko-niemiecki sukces, który pokazuje, że dialog popłaca.
„Historii wysiedlenia Niemców nie można opowiedzieć bez szerszego kontekstu” – mówi Stephan Lehnstaedt, historyk i członek rady naukowej, która opiniowała koncepcję berlińskiej wystawy. Na zdjęciu jej fragment. ŁUKASZ GRAJEWSKI
B

Był taki czas, gdy uważano ją za najbardziej rozpoznawalną w Polsce Niemkę, zaraz po kanclerz Angeli Merkel. Regularnie rozpalała polsko-niemieckie dyskusje. W 2003 r. jeden z polskich tygodników sportretował ją na okładce, jak w mundurze SS ujeżdża ówczesnego kanclerza Gerharda Schrödera. Długo była symbolem i sumą polskich obaw przed tymi Niemcami, którzy chcą relatywizować historię i przedstawiać siebie nie tylko w roli sprawców, lecz także ofiar II wojny światowej.

Mowa o Erice Steinbach, w latach 1998––2014 przewodniczącej Związku Wypędzonych (organizacji skupiającej Niemców, którzy po 1945 r. musieli opuścić rodzinne domy, zwłaszcza za Odrą i w Czechach), a także wieloletniej posłance chadecji do Bundestagu. W Polsce zaistniała po raz pierwszy, gdy po objęciu funkcji przewodniczącej Związku zgłosiła pomysł, aby w Berlinie zbudować Centrum przeciw Wypędzeniom – ośrodek...

17290

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]