Kierunek Berlin
Kierunek Berlin

Niemal 10 lat temu, w czerwcu 1999 r., Bundestag podjął uchwałę o budowie w Berlinie Pomnika Pomordowanych Żydów Europy - po wieloletniej dyskusji, czy pomnik taki w ogóle stawiać, a jeśli, to jak ma wyglądać. Także mniej więcej 10 lat temu pojawiły się w Niemczech pierwsze sygnały, świadczące o rosnącym zainteresowaniu własnymi ofiarami wojny; w kolejnej dekadzie ten trend miał się pogłębić.
Również 10 lat temu, w marcu 1999 r., nowa i szerzej nieznana przewodnicząca Związku Wypędzonych Erika Steinbach zgłosiła pomysł zbudowania w Berlinie miejsca pamięci poświęconego ludziom określanym zbiorowo mianem: wypędzeni (aby uniknąć takich czy innych konotacji, mówmy tu: wygnańcy). Czyli kilkunastu milionom Niemców, którzy po 1945 r. utracili domy w Europie Środkowej i Wschodniej.
Niemieccy historycy i politycy do dziś spierają się, czy w trakcie...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]