Reklama

Czy Jezus był uchodźcą?

Czy Jezus był uchodźcą?

09.01.2017
Czyta się kilka minut
Często mówi się, że dla chrześcijanina Kościół jest domem. Tezę tę zapewne da się obronić. Ale prawdziwym domem chrześcijan jest królestwo niebieskie.
Gerard de Jode (1509–1591) „Chrystus w Emaus” Fot. John Tamblyn / metaphrastes.wordpress.com
W

W tekście pt. „Kościół i królestwo” [www.powszech.net/agamben – red.] włoski filozof Giorgio Agamben pisze: „Czasownik paroikein – przebywać w mieście jako cudzoziemiec – oznacza sposób, w jaki każdy chrześcijanin zamieszkuje świat, a co za tym idzie – sposób, w jaki doświadcza czasu mesjańskiego”.
Teza Agambena jest oczywista: chrześcijanie winni zamieszkiwać ten świat jako cudzoziemcy, jako obcy. Tak też winien jawić się Kościół w relacji do świata. Taka również była pierwotna świadomość, skoro Klemens Rzymski w Liście do Koryntian pisze o przebywaniu właśnie w znaczeniu paroikein. Niestety – jak przypomina Agamben – nie mogąc się doczekać Paruzji, czyli powtórnej obecności Pana, wspólnota pierwszych chrześcijan „zmieniła swój sposób myślenia, czego efektem była stabilizacja instytucjonalnej i prawnej organizacji Kościoła. W konsekwencji Kościół przestał paroikein, przebywać...

9621

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]