Reklama

Czekając na nowe niebo

Czekając na nowe niebo

28.02.2016
Czyta się kilka minut
Dziś nie da się już powtórzyć za św. Pawłem, który swoje przepowiadanie na ateńskim areopagu rozpoczął od słów „Widzę, że jesteście religijni”. Jak więc przekonywać do chrześcijaństwa?
Akademicka Droga Krzyżowa w Krakowie, marzec 2015 r. Fot. Beata Zawrzel / REPORTER
N

Nabierają tempa obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Za kilka dni, pod hasłem „Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”, odbędzie się X Zjazd Gnieźnieński. Zaplanowano też wiele innych dyskusji. W tych toczonych do tej pory dominują konteksty polityczne i kulturowe chrztu Mieszka I. Powtarza się, że dzięki tamtemu wydarzeniu Polska została włączona w krąg cywilizacji chrześcijańskiej, że ufundowano podwaliny naszej przyszłej państwowości itd.

To oczywiście prawda. Jednak nawet jeśli książę Polan ochrzcił się w 966 r. przede wszystkim z powodów politycznych, to przecież u początków tych zmian był sakrament. Czyli: osobowe, indywidualne spotkanie z Jezusem Chrystusem, który gładzi grzechy świata. Po Mieszku przyszła kolej na następnych – członków jego drużyny, współplemieńców.
Innymi słowy, 1050 lat temu rozpoczęła się w Polsce pierwsza ewangelizacja. Pierwsza – ponieważ dziś...

19648

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]