Reklama

Czekając na ciąg dalszy

Czekając na ciąg dalszy

24.07.2006
Czyta się kilka minut
Kiedy zaczyna się wojna, istotne są dwa pytania. Pierwsze: kto jest jej winien? Drugie: jak ją zakończyć i wrócić do rozwiązań politycznych? W przypadku wojny, która trwa na pograniczu libańsko-izraelskim i wokół Strefy Gazy, problem pierwszy rozstrzygnąć łatwo: jakkolwiek by oceniać kompleksu wzajemnych rachunków, bezpośrednią jej przyczyną były ataki na terytorium Izraela, prowadzone z Gazy przez Hamas i z Libanu przez Hezbollah; ich skala wykraczała dalece poza "rytualne" incydenty. I nawet jeśli Izrael wykorzystał sytuację - to każdy kraj ma prawo się bronić.
D

Drugie pytanie zakłada (tak chce klasyk), że prowadzący wojnę ma cel polityczny. Taki miały Hamas i Hezbollah: atakując teraz Izrael, chciały doprowadzić do jego zbrojnej reakcji (to się udało), co z kolei zablokowało referendum wśród Palestyńczyków o uznaniu Izraela. Jaki zaś cel może mieć Izrael? Rozmach i charakter izraelskiej ofensywy pozwalają przypuszczać, że realizowany plan był gotowy od dawna. Czy chodzi o powrót do sytuacji sprzed paru lat, gdy Izrael okupował libańskie południe, czy może o coś więcej, np. doprowadzenie do eskalacji? Na zasadzie: skoro nie możemy pierwsi uderzyć na Iran, uderzmy w jego sojuszników, ale tak, że Teheran musi zareagować militarnie, a wtedy... Jakiekolwiek nie są to cele, Izrael ma środki, by je realizować. Tylko za jaką cenę? I co dalej - politycznie?

Odwracając myśl Clausewitza, można by powiedzieć, że na Bliskim...

1022

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]