Reklama

CONRAD FESTIVAL 2019: RZECZYWISTOŚCI

CONRAD FESTIVAL / Tytuły poszczególnych dni Festiwalu odnoszą się do najważniejszych według nas elementów rzeczywistości. Myślimy...
CONRAD FESTIVAL / Literatura przekonuje nas, że rzeczywistość jest tym, co stawia się nam przed oczami, co się za pomocą słów wystawia na pokaz, co bez słów pozostałoby niezauważone.
Olga Tokarczuk na ubiegłorocznym Festiwalu Conrada, Kraków, 24 października 2018 r. / fot. fot. Robert Słuszniak / ConradFestival.pl
Laureatka literackiego Nobla jest naszym stałym gościem – będzie z nami również w tym roku. W najbliższy weekend spotka się z publicznością krakowskiego festiwalu literatury.

RELACJE Z CONRAD FESTIVAL 2019

„Nie chodzi o to, że za chwilę wszyscy przestaniemy korzystać z pisma. Ta technologia staje się jednak coraz mniej oczywistym sposobem transmisji naszych doświadczeń” – tłumaczył Jacek Dukaj.
„Opinie są najmniej interesującą rzeczą, jaką można sobie wyobrazić. Każdy ma własną i nic z tego nie wynika. Potrzebujemy raczej negocjowania sensów wspólnych” – mówił podczas drugiego dnia Conrad Festival Michał Paweł Markowski, jego dyrektor artystyczny.

Wszystkie artykuły

28.10.2019
Pytanie o związek literatury z rzeczywistością jest stare jak świat, ale nie było jeszcze epoki, która nie udzieliłaby na nie własnej odpowiedzi.
28.10.2019
„Pustki, która pozostaje po ludziach, nie da się łatwo zamaskować. Ona trwa i domaga się od nas reakcji. Bo pamięć to praca, którą musimy wykonać” – mówiła Monika Sznajderman.
28.10.2019
Olga Hund laureatką Conrada za najlepszy debiut 2018 roku!
27.10.2019
„Niewiele trzeba, aby nasz język stał się leniwy. Dlatego każdy pisarz musi być dla siebie bardzo surowy, stać nad sobą z biczem” – mówiła czeska powieściopisarka Radka Denemarková.
27.10.2019
„W pierwszej kolejności jestem czytelniczką, dopiero potem pisarką. Gdy miałam 5 lat, odkryłam, że literatura to nieskończoność alternatywnych światów” – mówiła Olga Tokarczuk.
26.10.2019
„Cała nadzieja we współpracy oddolnej, doraźnej. Musimy zawiązywać tymczasowe, taktyczne sojusze – to jedyna sensowna droga w tych mrocznych czasach” – przekonywała Mona Chollet.
26.10.2019
„Moje bohaterki były nieskończenie odważne. Zdarzały im się momenty najczarniejszej depresji, ale zawsze się podnosiły. I odniosły sukces, bo możemy dziś o nich rozmawiać na Festiwalu...
25.10.2019
„Aby poradzić sobie z tym, czego nie ma, trzeba temu czemuś nadać formę” – mówił Mariusz Szczygieł, opowiadając o pracy nad swoją ostatnią książką.
25.10.2019
„Urodziłam się i przez lata żyłam w kraju, w którym nie było rozdziału państwa i Kościoła. Każdy grzech był przestępstwem, a każde przestępstwo grzechem” – wspominała Grandes.
24.10.2019
„Im częściej wychodziłam protestować na ulice, tym jaśniejsze było dla mnie, że muszę pokazać także życie intymne mojej bohaterki. Tych sfer nie można rozdzielać”, mówiła Inga Iwasiów,...

Strony