Reklama

Festiwalowicze – do zobaczenia w październiku!

Festiwalowicze – do zobaczenia w październiku!

19.04.2019
Czyta się kilka minut
Przypomnijmy: z początkiem roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyrzuciło obchodzący 10. urodziny Festiwal Conrada z listy wartych wsparcia publicznymi środkami przedsięwzięć promujących czytelnictwo.
I

Impreza uznana przez Akademię Pisarzy za jedno z najważniejszych wydarzeń literackich świata nie uzyskała w resorcie zadowalającej oceny strategicznej. Odwołanie złożone przez Fundację Tygodnika Powszechnego dało jednak urzędnikom czas do namysłu. Ostatecznie Festiwalowi przyznano jedną trzecią wnioskowanej kwoty na jedną, tegoroczną edycję. A może to i lepiej? Jest szansa, że decyzja w sprawie środków na kolejne dwa lata trafi już do następnego ministra.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim, którzy wspierali Festiwal, śląc do ministra Glińskiego listy i odwołania – podkreślają organizatorzy. Dziękujemy uczniom VII LO w Krakowie oraz grupie czeskich i słowackich intelektualistów, którzy poprosili resort o weryfikację ewentualnych politycznych powodów stojących za nieprzyznaniem dotacji.

Działalnością MKiDN zainteresowała się także Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która przypomniała ministrowi, że decyzje władz publicznych w obszarze kultury powinny być podejmowane na przejrzystych zasadach i zostać szczegółowo uzasadnione, a wspierane przez państwo przedsięwzięcia artystyczne muszą przedstawiać różne punkty widzenia zgodnie z zasadą bezstronności władz publicznych w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych. Zapewne z tego właśnie powodu liderem wśród beneficjentów pozytywnie rozpatrzonych odwołań w programie Promocja Czytelnictwa jest wydawnictwo Biały Kruk.

Organizatorzy Festiwalu Conrada zapewniają, że odbędzie się on bez jakiegokolwiek uszczerbku na jakości. Z wielu stron spływają wyrazy solidarności i wsparcia, nie tylko moralnego, ale także materialnego, na które Fundacja Tygodnika pozostaje otwarta. Do zobaczenia w październiku! ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Od 2018 r. związana z „Tygodnikiem Powszechnym”, moderatorka czytelniczej grupy dyskusyjnej Book's not dead. Pisze o najnowszej polskiej prozie oraz tematach społecznych. W 2019 r....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]