Reklama

Conrad: festiwal wielu rzeczywistości

Conrad: festiwal wielu rzeczywistości

28.10.2019
Czyta się kilka minut
Pytanie o związek literatury z rzeczywistością jest stare jak świat, ale nie było jeszcze epoki, która nie udzieliłaby na nie własnej odpowiedzi.
Olga Tokarczuk z Michałem P. Markowskim na Conrad Festival 2019, ICE Kraków, 26 października 2019 r. EDYTA DUFAJ / KBF
W

Więcej: nie było takiej pisarki, która nie szukałaby nowej formuły, nowego pomostu między tymi sferami. Festiwal Conrada powstał z przeświadczenia, że literatura jest częścią naszej formy życia. Zawdzięczamy jej jeden z najlepszych języków, za pomocą których możemy myśleć, rozmawiać i pisać o tym, co składa się na rzeczywistość w jej najprzeróżniejszych wymiarach.

Podczas tegorocznej edycji zastanawialiśmy się nad strukturą dzisiejszego świata, przyglądaliśmy się jego przestrzeniom, próbowaliśmy uchwycić jego zmienne pasma: emocjonalne, egzystencjalne, duchowe, polityczne i ideologiczne. W języku polskim „rzeczywistość” to wistość rzeczy, czyli to, co nam się jawi, co postrzegamy zmysłami. Ale np. w angielszczyźnie o rzeczywistości mówimy za pomocą słowa actuality, którego źródłosłów wskazuje na działanie. Literatura ukazuje nam różne światy i wpływa na nie, pozwala nam w pojedynkę i wspólnie te światy kształtować. W tym roku przekonaliśmy się, że wspólnie z nami działają nie tylko pisarki i pisarze, ale i nasza publiczność. Wszystkim, którzy nas odwiedzili, należą się podziękowania, ale szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy pod adresem tych, którzy wsparli nas finansowo (803 darczyńców przekazało nam 77 777,77 zł!). Festiwal, organizowany przez Miasto Kraków, Fundację Tygodnika Powszechnego i Krakowskie Biuro Festiwalowe, jest wspólną rzeczą ludzi, dla których rzeczywistość bez literatury jest niepełna. ©℗

Czytaj wszystkie relacje z Conrad Festival 2019

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Urodzony w 1978 roku. Filozof literatury, eseista, redaktor, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]