Reklama

Ładowanie...

Znamy nominowanych do Nagrody Conrada!

Znamy nominowanych do Nagrody Conrada!

01.10.2019
Czyta się kilka minut
Olga Hund, Katarzyna Pochmara-Balcer, Joanna Szyndler, Katarzyna Wiśniewska i Łukasz Zawada – to debiutanci, którzy znaleźli się wśród nominowanych do tegorocznej edycji wyróżnienia.
P

Przyznawana od 2015 roku Nagroda Conrada wyróżnia się wśród polskich laurów literackich tym, że dedykowana jest wyłącznie debiutantom. Kreując nowe głosy w polskiej literaturze, zachęca wydawców do podejmowania ryzyka a czytelniczki i czytelników zachęca do sięgnięcia po książki autorów o jeszcze nieugruntowanej pozycji na rynku.

Nominowanymi do tegorocznej Nagrody Conrada są:

- Olga Hund za „Psy ras drobnych”, Korporacja Ha!art, Kraków 2018 – dziennik pobytu w krakowskim szpitalu psychiatrycznym relacjonujący dotkliwą codzienność pacjentów: poczucie utkwienia w bezczasie, dyskomfort ciała, sprowadzenie do fizjologii i wreszcie uprzedmiotowienie, zarówno przez bliskich, jak i obojętny personel. U Olgi Hund pacjentów traktuje się jak krnąbrne, znudzone dzieci, szprycuje lekami, które pogarszają samopoczucie fizyczne i niszczą ciało, podkopując i tak marną już samoocenę.

- Katarzyna Pochmara-Balcer za „Lekcje kwitnienia”, Wydawnictwo Nisza, Warszawa 2018 –  podzielona na głosy opowieść wykorzystująca roślinną metaforykę do tłumaczenia nowoczesnego ładu biurokratycznego, będąca jednocześnie opisem utopijnej, zielonej rewolucji.

- Joanna Szyndler za „Kuba-Miami. Ucieczki i powroty”, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2018 – reportaż o migracjach Kubańczyków na Florydę zawierający historie pełne tęsknoty, trudnych wyborów i poświęceń, rozstań i powrotów, które wciąż wywierają ogromny wpływ na życie wielu mieszkańców Kuby.

- Katarzyna Wiśniewska za „Tłuczki”, Wydawnictwo Nisza, Warszawa 2018 – studium domowej przemocy („tłuczkami” nazywa kobiety w swojej rodzinie dziadek Wincenty) oraz przemocy języka, której doświadczamy na co dzień.

- Łukasz Zawada za „Fragmenty dziennika SI”, Wydawnictwo Nisza, Warszawa 2018 – pełna czarnego humoru satyra na powszechne oczekiwania wobec technologicznego postępu.

Nominowaną piątkę wskazała kapituła nagrody w składzie: prof. Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, prof. Inga Iwasiów, dr Grzegorz Jankowicz, prof. Krzysztof Koehler, dr Zofia Król, Michał Nogaś oraz dr Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz).

Jurorzy i czytelnicy laureata lub laureatkę tegorocznej Nagrody Conrada wybiorą wspólnie. Swój głos na wybranego autora bądź autorkę na stronie internetowej Festiwalu Conrada można oddać do 26 października.

Zwycięzca statuetki, którego poznamy na uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków 27 października podczas Festiwalu Conrada, otrzyma nagrodę w wysokości 30 tys. złotych oraz miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie.

Cztery pierwsze Nagrody Conrada otrzymały laureatki: Liliana Hermetz za „Alicyjkę” (2014), Żanna Słoniowska za „Dom z witrażem” (2015), Anna Cieplak za „Ma być czysto” (2016) i Weronika Gogola za książkę „Po trochu” (2017).

Nagroda Conrada jest częścią miejskiego programu wsparcia debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO i stanowi wspólne przedsięwzięcie organizatorów Festiwalu Conrada: Fundacji Tygodnika Powszechnego, Krakowskiego Biura Festiwalowego, Miasta Krakowa oraz Instytutu Książki.


CZYTAJ TAKŻE:

CONRAD LAUREATEM! Festiwal Conrada jednym z pięciu najlepszych festiwali kulturalnych w Europie – ogłosiło Europejskie Stowarzyszenie Festiwali, przyznając imprezie tytuł EFFE Award 2019-20.


 

Logo Festiwalu Conrada z autografami jego uczestników, październik 2018 r. / fot. Edyta Dufaj / ConradFestival.pl
Logo Festiwalu Conrada z autografami jego uczestników, październik 2018 r. / fot. Edyta Dufaj / ConradFestival.pl

Zostań właścicielem wyjątkowej lampy z Festiwalu Conrada, na której autografy złożyli największe światowe pisarki i pisarze. Przy okazji wesprzesz organizację najważniejszego polskiego festiwalu literackiego!

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]