Reklama

Królestwo na zakręcie

Królestwo na zakręcie

24.05.2021
Czyta się kilka minut
Po brexicie i trzech falach pandemii w Wielkiej Brytanii czas na nowe otwarcie. Premier Boris Johnson ma nawet pomysł, ale dużo zależy od królowej Elżbiety. Oraz od jej następców.
Królowa Elżbieta II przed przemówieniem w Izbie Lordów. Londyn, 11 maja 2021 r. / CHRIS JACKSON / PA IMAGES / FORUM
N

Na pierwszy rzut oka nie jest źle. Brexit, przynajmniej na krótką metę, zaszkodził Brytyjczykom mniej, niż przewidywano. Indyjski, bardziej zakaźny wariant wirusa SARS-CoV-2 może wprawdzie opóźnić znoszenie covidowych restrykcji, lecz kraj stopniowo wraca do normalności. Przeprowadzono tu jedną z najskuteczniejszych akcji szczepień. Mieszkańcom Wysp sprzyja też sytuacja międzynarodowa – zwłaszcza nowy, bardziej przewidywalny prezydent USA Joe Biden pozwala im ponownie poczuć, że liczą się w świecie.

Nadciągają jednak czarne chmury. Więzy łączące poszczególne części Zjednoczonego Królestwa – Anglię, Szkocję, Walię i Irlandię Północną – są najsłabsze od dziesięcioleci. A ostatnie wydarzenia w rodzinie królewskiej prowokują do pytań: co będzie, gdy zabraknie Elżbiety II?

Luźna unia

Na początku maja Szkocka Partia Narodowa pewnie wygrała w wyborach do...

14675

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]