Reklama

Cnoty prywatne: wybaczanie

Cnoty prywatne: wybaczanie

19.05.2006
Czyta się kilka minut
Wybaczyć naprawdę nie jest łatwo. Często, niemal codziennie, wybaczamy innym, a przede wszystkim samemu sobie, drobne przestępstwa i winy. Wybaczam albo przebaczam ci - mówimy, kiedy ktoś nas bezpodstawnie podejrzewał o złe intencje albo kiedy przypadkiem popełnił niezręczność, która sprawiła nam przykrość. Takie codzienne wybaczanie, to - innymi słowy - spowodowanie, że inkryminowanego faktu nie było, że nie ma już o czym mówić ani myśleć. Bez takiego wybaczania nie moglibyśmy żyć, a ten, kto nie umie wybaczać drobiazgów, jest człowiekiem nieznośnym, nie do życia, a czasem nawet po prostu podłym.
J

Jednak prawdziwe wybaczanie ma miejsce wtedy, kiedy doszło do bardzo poważnych zdarzeń, kiedy zostaliśmy zdradzeni - w każdym sensie tego słowa - czy kiedy ktoś bliski celowo, świadomie i z premedytacją uczynił nam krzywdę. Czy w ogóle można wtedy wybaczyć? Nie zawsze jest to możliwe. Nie każda krzywda i zdrada podlegają wybaczeniu, a w każdym razie nie zawsze nas stać na wybaczenie. I w tych przypadkach nie jest tak jak przy spowiedzi, kiedy jest żal za grzechy i skrucha, a wybacza Pan Bóg. Ktoś może żałować swojego postępku, ale nam to nie wystarcza. Dlaczego?

Dlatego, że mamy pamięć, która nie podlega łatwym manipulacjom. Wybaczenie prawdziwe musi zaś równać się zapomnieniu, bo w przeciwnym razie prędzej czy później przypomnimy sobie krzywdy, jakie nam uczyniono, i wybaczenia nie będzie. Na szczęście człowiek ma pamięć, która sprzyja wybaczaniu, to znaczy...

3562

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]