Reklama

Ciężar zwycięstwa

Ciężar zwycięstwa

24.09.2013
Czyta się kilka minut
Niemcy nie lubią eksperymentów. Dlatego głosując w minioną niedzielę, wybrali kontynuację. Ma ona konkretną twarz: Angeli Merkel.
N

Niemcy nie lubią eksperymentów. Dlatego głosując w minioną niedzielę, wybrali kontynuację. Ma ona konkretną twarz: Angeli Merkel. Chadecja, macierzysta formacja pani kanclerz, wygrała zdecydowanie, zostawiając w tyle wszystkich konkurentów: zdobyła 41,5 procent głosów i niewiele brakowało, a uzyskałaby w Bundestagu samodzielną większość. W ten sposób Niemcy nagrodzili Angelę Merkel – za prosperującą gospodarkę, niskie bezrobocie, solidny budżet i także za rolę, jaką Niemcy odgrywają w Unii w czasie kryzysu.
Niemcy nie lubią eksperymentów, dlatego małe partie straciły. Zieloni (8,4 proc.) spadli znacznie poniżej swych dwucyfrowych ambicji; podobnie Partia Lewicy (8,6 proc.). Nowa formacja, zwalczająca wspólną walutę Alternatywa dla Niemiec, w ogóle nie weszła do Bundestagu, choć zdobyła spore poparcie (4,7 proc.). Podobny los jest udziałem liberalnej FDP (4,8 proc.). Tylko...

2321

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]