Reklama

Angela sama w domu

Angela sama w domu

30.09.2013
Czyta się kilka minut
W demokracji zwycięzcą nie jest ten, kto zdobędzie najwięcej głosów, ale ten, kto powoła rząd większościowy. Zwykle idzie to w parze, lecz nie zawsze. Doświadcza tego właśnie Angela Merkel: pokonała wszystkich – i nie ma z kim rządzić.
Porządki po wyborach – Itzehoe w północnych Niemczech, 23 września 2013 r. Fot. Carsten Rehder / AFP / EAST NEWS
N

Naród – suweren w systemie demokracji parlamentarnej – nie zawsze ułatwia życie swym przedstawicielom, politykom. Nawet jeśli na nich głosuje. Dobitnie pokazują to niedawne wybory w Niemczech. Naród zdecydował – i to przy wysokiej frekwencji (73 proc.). Ale, wbrew pozorom, nie było to wotum dostatecznie klarowne. Wprawdzie trafny jest pogląd, że bezapelacyjnym zwycięzcą okazała się Angela Merkel. Ale układ sił w Bundestagu, który wkrótce zbierze się w nowym składzie, jest taki, że utworzenie nowego rządu, pod wodzą starej-nowej pani kanclerz, może okazać się nadzwyczaj trudne.
ŁOWY NA „PRZYSTAWKĘ”
Zacznijmy od tego, że naród-suweren ukarał wszystkich, którzy bardziej zajmowali się sami sobą niż oczekiwaniami tegoż suwerena: liberałów z FDP, którzy zjadali już własny ogon; Zielonych, których liderzy, wbrew woli partyjnych „dołów”, obrali kurs bardziej na...

9334

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]