Reklama

Niemcy mniej niemieckie

Niemcy mniej niemieckie

02.10.2005
Czyta się kilka minut
Prawie 70 lat temu irlandzki poeta George Bernard Shaw tak ironizował o zaletach wolnych wyborów: Demokracja to taka procedura, która gwarantuje, że nie będziemy mieć lepszych rządów niż takie, na jakie sobie zasłużyliśmy. Na co zasługują więc Niemcy, skoro wybrali tak, że teraz nie wiadomo, kto jest zwycięzcą i kto ma rządzić?.
W

W istocie: Niemcy zagłosowali w przedterminowych wyborach do Bundestagu tak, że chyba nie zasłużyli na nic więcej ponad to, co teraz dostaną. Opozycyjna dotąd chadecja Angeli Merkel - jeszcze niedawno typowana przez profesjonalne ośrodki badania opinii jako murowany zwycięzca - dostała wprawdzie 450 tys. głosów więcej niż rządzący przez minione siedem lat socjaldemokraci Gerharda Schrödera (CDU/CSU 35,2 proc., SPD 34,3 proc.), ale trudno mówić o sukcesie. Bo choć Schröder i jego czerwono-zielony rząd stracili większość, to chadekom pani Merkel i ich partnerowi, czyli liberałom z FDP, do większości brakuje kilkunastu miejsc. Co więcej, obie wielkie formacje - i chadecy, i socjaldemokraci - zanotowali gorszy wynik niż w 2002 r. Jedynie trzy mniejsze partie mogą być zadowolone: najbardziej liberałowie (skoczyli w górę do 9,8 proc.), partia neo-postkomunistyczna (zwąca się teraz...

12041

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]