Reklama

Chrześcijaństwo ze stoickim spokojem

Chrześcijaństwo ze stoickim spokojem

14.08.2017
Czyta się kilka minut
Umiejętne sterowanie żaglówką, chrześcijańska modlitwa kontemplacyjna i uprawianie pogańskiej filozofii różnią się jedynie na powierzchni zjawisk. Wskazują na to „Filokalia”.
Pielgrzym klęczy podczas burzy na placu św. Piotra. Marzec 2013 r. PIOTR TUMIDAJSKI / FORUM
P

Pomimo fatalnych warunków atmosferycznych oraz brawurowych i niebezpiecznych manewrów innych jachtów, nasz sternik zachował stoicki spokój – dzięki czemu bezpiecznie zacumowaliśmy w porcie”. Powyższy opis rzeczywistego wydarzenia z jednego z niedawnych rejsów po Morzu Śródziemnym posiada ścisłe i głębokie związki z duchowymi ćwiczeniami uprawianymi już kilka tysięcy lat temu na ziemiach otaczających tamte piękne, ale czasami niebezpieczne wody.

Ćwiczenie duchowe

Zadomowiona w języku polskim zbitka językowa „stoicki spokój” odwołuje się bowiem do nazwy jednej ze starożytnych szkół filozoficznych. Jednak związek opisanych żeglarskich perypetii z myślą starożytnych filozofów nie sprowadza się jedynie do etymologii. Spokój określany jest jako stoicki z głębszych powodów, zaś sternik, będący pozytywnym bohaterem opowiedzianej tu historyjki, okazuje się – świadomie bądź nie...

10587

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]