Reklama

Wierzymy głębiej, niż się nam wydaje

Wierzymy głębiej, niż się nam wydaje

05.05.2014
Czyta się kilka minut
Przy okazji kanonizacji nie było końca utyskiwaniom na naszą wiarę i pobożność. Tymczasem w Łagiewnikach spotkałem prawdziwą wiarę.
Łagiewniki, 27 kwietnia 2014 r. Fot. Marek Lasyk / REPORTER
K

Kanonizacja Jana Pawła II na nowo wzbudziła dyskusję o jego roli dla Polski, Kościoła i świata, o recepcji jego nauczania, o formach kultu i pamięci. Znów w dyskusjach pojawiła się słynna fraza, że Polacy swojego świętego papieża – owszem – podziwiają, ale nie słuchają. Że mnóstwo w tym bałwochwalczego uwielbienia, a bardzo mało świadomości tego, co mówił, do czego wzywał, czego od nas wymagał. Mam jednak nieodparte wrażenie, że wszystkie te tezy formułowane są zza biurek dziennikarzy, którzy zupełnie się nie liczą z realiami wiary.
Wrażliwość oświeconych
Niektórzy mniej lub bardziej katoliccy publicyści prześcigali się w ostatnich dniach w publicznym wyrażaniu swojego dystansu mających miejsce w Rzymie wydarzeń. Niektórzy mieli nawet potrzebę ujawnienia na łamach tej czy innej gazety faktu wyłączenia telewizora w trakcie transmisji Mszy św.kanonizacyjnej...

9980

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]