Reklama

Czy grozi nam pluszowe chrześcijaństwo

Czy grozi nam pluszowe chrześcijaństwo

22.12.2017
Czyta się kilka minut
Znaki wyrażają Boga i nasze Jego doświadczanie. Duchowość jest taka, jakie są znaki, które ją wyrażają. Co wyraża Jezus przytulanka?
Matka Boża, XVI-wieczne przedstawienie z Francji, autor nieznany FRANÇOIS GUÉNET / AKG / EAST NEWS
K

Katolicki internet w Polsce zdominowały w grudniu dwa tematy: wizerunki Matki Bożej oraz pluszowy Pan Jezus, który przed świętami został wprowadzony na rynek przez częstochowski sklep Dystrybucja Katolicka. Oba tematy można by zignorować, gdyby nie fakt, że są one symptomami szerszego zjawiska, jakim jest pogłębiający się kryzys funkcjonowania i rozumienia kościelnej ikonografii, która dawno już uniezależniła się od instytucji Kościoła i swobodnie dryfuje, niewiele sobie robiąc z założeń i norm teologii.

Jest to zresztą przejaw szerszego zjawiska, jakim jest utrata zdolności symbolicznej interpretacji rzeczywistości. W artykule na temat XIX-wiecznych wizerunków maryjnych Krystyna Moisan-Jabłońska pisała: „Sztuka ta, związana ze swoją epoką (czy raczej epokami), stanowi dokument relacji wyobrażenia plastycznego do panującego typu religijności”. W stwierdzeniu tym zawarta jest...

19252

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

musi zachwycac artystow ktorzy dzis od chwili odstawienia na bok obrazoburstwa puscili swoje wyobraznie bez zadnych zasad samopas i to moze draznic. Samo piekno musi zawsze zachwycac co widac zawsze w ikonach Kla Wschodniego.To wiek XX-y wprowadzil do piekna nawet Boskiego zgorszenie. W starozytnym Kosciele nagoscia nikt sie nie gorszyl.

"Po co zaraz straszyć dzieci wiszącym nad łóżkiem Ukrzyżowanym?" Ale to praktyka stosowana od lat - za moich czasów nad dziecięcymi łóżeczkami wisiały raczej aniołki czy Matki Boskie z dzieciątkiem.

Bardzo fajny artykuł, dziękuję.

Wg mnie zjawisko opisane w artykule to "egzamin" końcowy, życiowy, taka matura z religii. Pokazuje jakie efekty pozostawiała kilkunastoletnia katechezacja w pomysłodawcach i producentach tych "zabawek". Na bierząco pokazuje też, co wytwarza w tych najmniejszych. Bo przecież o Jezusie nie dowiadują się w domu, czy w internecie, ale właśnie na lekcji religii: już od przedszkola. (lalka Jezusa odpowiada konwencji ilustracji z podręczników i pomocy dydaktycznych dla poziomu przedszkole-nauczanie początkowe) Trawestując charakterystykę Aslana z "Opowieści z Narnii", jest to "Jezus Oswojony". No, chyba że to nie jest efekt katechizacji, czyli, że ona nie ma w ogóle wpływu na myślenie dzieci, a w przyszłości dorosłych, o Jezusie...

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]