Reklama

Biel, czyli czerń

Biel, czyli czerń

11.10.2015
Czyta się kilka minut
Białostocki Park Centralny kryje tajemnicę. Pod tonami gruzu i ziemi zwiezionymi tu w latach 50. spoczywają ludzkie szczątki i kamienne macewy.
B

Była tam tabliczka w jidysz, żeby nie wchodzić, bo to cmentarz, no to powiedziałem ekipie: »uszanujcie napis, zasypujcie równo« (...) Usypało się z tego wzgórze wysokie na ponad pięć metrów”. Wspomnienie byłego architekta miejskiego może być jednym z kluczy do tej książki o niepamięci i złej pamięci, o wypartej przeszłości i jej upiorach, o skażonej, choć z pozoru pięknej teraźniejszości. Zakochani na parkowych ławeczkach, zimą dzieci zjeżdżają z górki na sankach, a pod górką trupy.
Na stronach Urzędu Miejskiego historię białostockich Żydów umieszczono w podrozdziale „mniejszości”, choć stanowili kiedyś ponad połowę mieszkańców. Białostoczanin Ludwik Zamenhof, twórca języka esperanto, nie został patronem miejscowego uniwersytetu, choć był najpoważniejszym kandydatem do tego tytułu. Zła pamięć dotyczy także relacji między katolikami i prawosławnymi, Polakami i Białorusinami,...

2838

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]