Reklama

Bezbronność kochania

Bezbronność kochania

09.09.2008
Czyta się kilka minut
Skolimowski w swoim najnowszym filmie demaskuje widza. To my - a nie bohater podglądacz - mamy w głowach brudne myśli i makabryczne skojarzenia.
T

Tylko ktoś, kto doskonale czuje przewrotną naturę kina, mógł nakręcić taki film. "Cztery noce z Anną" opowiedziane są z chirurgiczną precyzją, wciągają nas bez reszty w mechanizm opowiadania. Reżyser dobrze zna grzechy filmowego widza: jego skłonność do podpatrywania przez dziurkę od klucza czy rzutowania na ekran własnej historii. Skolimowski prowadzi nas jak po sznurku, podsuwając rozmaite sugestie, które za każdym razem tracą swoją moc bądź nabierają zupełnie odmiennego sensu. Dobrze jest obejrzeć film, który tak subtelnie gra z naszymi oczekiwaniami, pozostawiając nam jednocześnie przestrzeń dla własnych rozważań i osądów.

W zrujnowanej scenerii opowiada Skolimowski jedną z najpiękniejszych w polskim kinie historii o miłości. Opowiada surowym pejzażem, delikatną muzyczną frazą, czułym zbliżeniem twarzy Artura Steranki, który w filmie wcielił się w postać...

3071

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]