Reklama

Jak sfotografować dobro

Jak sfotografować dobro

19.06.2007
Czyta się kilka minut
Przez wieki filozofowie łamali sobie głowy nad jego definicją. Artyści próbowali przedstawić ten stan w najróżniejszych dziełach, choć najczęściej inspirowali się jego dojmującym brakiem. Szczęście. Tajemnicze i podejrzane słowo.
Kadr z filmu pt. "Szczęście": Pavel Liška jako Tonik
W

W historii kina co najmniej kilka wybitnych filmów miało "szczęście" w tytule - by wymienić choćby dzieła Agn?s Vardy i Todda Solondza. W obu przypadkach używano tego słowa ironicznie: określało złudzenia i fałszywy porządek, domagające się zdemaskowania, by przywrócić zachwianą równowagę. Na czeski film Bohdana Slámy również można spojrzeć z wyuczoną podejrzliwością. Wszak film o szczęściu dosłownie pojętym musiałby być kiczem albo przewrotną reinterpretacją tego pojęcia. I tak właśnie pojmuje je Sláma. 40-letni dziś reżyser "Dzikich pszczół" ma odwagę powiedzieć, że szczęście jest możliwe - choć zwykło chodzić własnymi, krętymi drogami, często w przebraniu. Bywa nieefektowne, kruche albo tak ulotne, że bardzo łatwo je przegapić. Zwykle też znajdujemy je nie tam, gdzie można by się było tego spodziewać.

Dla większości mieszkańców poprzemysłowego miasta w...

7090

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]