Reklama

Moralny niepokój

Moralny niepokój

06.11.2005
Czyta się kilka minut
Po dziesięciu latach, jakie minęły od premiery Daleko od siebie, Feliks Falk wraca na kinowe ekrany. W imponującym stylu. Komornik jest bowiem filmem niebanalnym, zbyt wieloznacznym, aby można go było łatwo zaklasyfikować.
Andrzej Chyra jako Lucjan Bohme
L

Lucjan Bohme jest komornikiem. Młody, ambitny prawnik szybko pnie się po szczeblach kariery. Szczyci się 80-procentową skutecznością w egzekwowaniu długów. W jego świecie nie ma kompromisów. "Kosi równo" - z tą samą bezdusznością chce odebrać akordeon chorej dziewczynce z biednej rodziny i manipulować przebiegłym przedsiębiorcą. Sumiennie oczyszcza świat z nieuczciwości, nie interesuje go skala przewin, liczą się zasady.

Oto bohater naszych czasów, produkt uboczny kapitalistycznych przemian. Film Falka rozpatrywać można jako opowieść o współczesnej Polsce. Kamera Bartosza Prokopowicza wyławia realistyczne detale. Mamy odrapane mury podupadłych wałbrzyskich kamienic, zamykaną kopalnię, a na rewersie tej samej monety szyderczo brzmiący napis na przydrożnym billboardzie: "Polska jest rajem".

Falk umiejętnie ogrywa realistyczną konwencję. Choć...

6875

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]