Reklama

Ładowanie...

Bez osmozy

09.10.2006
Czyta się kilka minut
Ostatnie Nagrody Nike - najpierw dla Wojciecha Kuczoka, teraz dla Doroty Masłowskiej - tworzą obraz, w którym młodzi pisarze zaczynają odgrywać na literackim rynku rolę dominującą. Jaka jednak jest codzienność pisarzy trzydziesto- i dwudziestoparoletnich?.
N

Najnowsza literatura polska, by użyć porównania hydrologicznego, przypomina deltę rzeczną. Ponad 15 lat po diagnozie prof. Janusza Sławińskiego o rozpadzie literackiej centrali nic nie wskazuje na to, by miał się wyłonić z niej dominujący nurt. To raczej pęk luźno powiązanych ze sobą strumieni.

Przywileje młodości

Wśród nich tzw. młoda literatura. Żyje, pulsuje i, jeżeli mierzyć ilością książek, w tym również nominowanych do Nike, ma się całkiem nieźle. Wystarczy przejrzeć katalogi Zielonej Sowy, Lampy i Iskry Bożej, Ha!artu, które programowo stawiają na debiutantów, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Debiutant jest deficytowy, debiutantowi zdarza się słyszeć w wydawnictwie: "myśmy w pana/panią dużo zainwestowali". Te bardzo dorosłe słowa lepiej opisują sytuację na rynku wydawniczym niż rozległe elaboraty. A jednak...

10781

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]