Reklama

Bez osmozy

Bez osmozy

09.10.2006
Czyta się kilka minut
Ostatnie Nagrody Nike - najpierw dla Wojciecha Kuczoka, teraz dla Doroty Masłowskiej - tworzą obraz, w którym młodzi pisarze zaczynają odgrywać na literackim rynku rolę dominującą. Jaka jednak jest codzienność pisarzy trzydziesto- i dwudziestoparoletnich?.
N

Najnowsza literatura polska, by użyć porównania hydrologicznego, przypomina deltę rzeczną. Ponad 15 lat po diagnozie prof. Janusza Sławińskiego o rozpadzie literackiej centrali nic nie wskazuje na to, by miał się wyłonić z niej dominujący nurt. To raczej pęk luźno powiązanych ze sobą strumieni.

Przywileje młodości

Wśród nich tzw. młoda literatura. Żyje, pulsuje i, jeżeli mierzyć ilością książek, w tym również nominowanych do Nike, ma się całkiem nieźle. Wystarczy przejrzeć katalogi Zielonej Sowy, Lampy i Iskry Bożej, Ha!artu, które programowo stawiają na debiutantów, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Debiutant jest deficytowy, debiutantowi zdarza się słyszeć w wydawnictwie: "myśmy w pana/panią dużo zainwestowali". Te bardzo dorosłe słowa lepiej opisują sytuację na rynku wydawniczym niż rozległe elaboraty. A jednak...

10781

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]