Reklama

Bez Lecha

Bez Lecha

28.08.2006
Czyta się kilka minut
Nic dziwnego, że wiadomość o wystąpieniu Lecha Wałęsy z "Solidarności poruszyła opinię publiczną. Mniejsza o to, czy się (dyskretnie) wypisał ze związku z końcem zeszłego roku, czy w połowie obecnego. Zerwanie związku "Solidarności z jej pierwszym przewodniczącym, najbardziej znanym w świecie Polakiem, robi wrażenie.
C

Cóż, zdarzały się przypadki odchodzenia założycieli od założonych dzieł. Tak było, o ile dobrze pamiętam, z twórcą zakonu Szkół Pobożnych, czyli pijarów, św. Józefem Kalasantym. Z pewnością nie jest to jedyny przykład. Inna sprawa, że te odejścia nie wiązały się z najlepszymi momentami w historii dzieła.

Z pewnością Lech Wałęsa bez legitymacji związkowej nadal będzie Lechem Wałęsą. O to, na ile "Solidarność" dzisiaj jest tożsama z "Solidarnością" historyczną, można było pytać także przed odejściem Lecha. Czas biegnie i rzecz w tym, żeby wśród zmienności zostać sobą bez zmieniania się w pomnik. Bo pomniki są względnie trwałe, ale ich wpływ na rzeczywistość - znikomy.

745

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]