Reklama

Ładowanie...

Stanisław od Jezusa i Maryi

30.05.2016
Czyta się kilka minut
Kanonizacja ojca Papczyńskiego, po 249 latach procesu, każe na nowo spojrzeć na fascynującą historię założonego przezeń zakonu marianów.
Wizerunek bł. Stanisława Papczyńskiego, którego papież kanonizuje 5 czerwca 2016 r. Fot. www.stanislawpapczynski.org
O

O. STANISŁAW OD JEZUSA I MARYI PAPCZYŃSKI urodził się 18 maja 1631 r. w rodzinie chłopskiej w Podegrodziu k. Starego Sącza. Na chrzcie otrzymał imię Jan. Zmarł 17 września 1701 r. w Nowym Jeruzalem (dzisiejszej Górze Kalwarii) jako założyciel i przełożony generalny zakonu marianów.

W 1654 r. wstąpił do pijarów, święcenia kapłańskie otrzymał w 1661 r. Był wykładowcą retoryki, pisarzem, kaznodzieją i cenionym spowiednikiem. Wysoka asceza, wszechstronne wykształcenie filozoficzne i teologiczne zjednały mu szerokie uznanie wielu wybitnych osób, m.in. króla Jana III Sobieskiego i nuncjusza apostolskiego Antonia Pignatellego, późniejszego papieża Innocentego XII. Napisał podręcznik retoryki i kilka książek teologicznych.

W 1673 r. opuścił zakon pijarów i założył instytut zakonny księży marianów – „Zakon Najświętszej Maryi Panny pod wezwaniem Niepokalanego...

10183

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]