Reklama

Będziesz szczęśliwy

Będziesz szczęśliwy

26.08.2013
Czyta się kilka minut
Mówić o szczęściu 1 września – rzecz to bardzo ryzykowna, a więc tym bardziej potrzebna.
W

W rozpętanej w tym dniu wojnie światowej zginęło ok. 50 milionów ludzi, a ok. 35 milionów zostało rannych. Pięćdziesiąt milionów twarzy – to przekracza ludzką wyobraźnię.
Tomasz Urzykowski w artykule opublikowanym w „Gazecie Wyborczej” opisuje gehennę, przez jaką przeszła jedna z mieszkanek Warszawy Wanda Lurie. 5 sierpnia 1944 r., będącą w ósmym miesiącu ciąży kobietę, wraz z trójką dzieci i setkami mieszkańców okolicznych domów na warszawskiej Woli, zapędzono na teren fabryki „Ursus” przy ul. Wolskiej. Pierwszą kulę w tył głowy otrzymał 11-letni Wiesław. Chwilę później zginęli 6-letnia Ludmiła i 3-letni Lech. Wandzie Lurie pocisk przebił szyję. Przez dwa dni, leżąc pod zwłokami, czuła ruchy dziecka, które niedługo ma urodzić. Cudem ocalała, by nie tylko nadal żyć, ale jak mówi Herbert, dać świadectwo.
Mając to wszystko w pamięci, jak rozumieć dzisiaj zachętę autora...

3409

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]