Reklama

Balzac tajnych służb

Balzac tajnych służb

06.02.2018
Czyta się kilka minut
Książki Johna le Carrégo ukazują napięcia zimnej wojny, zmierzch Imperium, chaos współczesnego świata i zmęczenie szpiegów.
RUNE HELLESTAD / CORBIS / GETTY IMAGES
W

Wswojej najnowszej powieści, „Szpiegowskie dziedzictwo”, John le Carré (pseudonim Davida Cornwella) wraca do „Z przejmującego zimna” (1963), pierwszej książki, która przyniosła mu światowy sukces. Na przedstawione w niej wydarzenia patrzymy w „Szpiegowskim dziedzictwie” oczyma Petera Guillama – trzecioplanowego bohatera powieści sprzed pół wieku. Guillam wielokrotnie pojawiał się w powieściach le Carrégo, jest uczniem i najwierniejszym towarzyszem George’a Smileya – czołowego szpiega uniwersum pisarza.

W nowej powieści Guillam jest wiekowy i zmęczony, pragnie spokojnie pobierać emeryturę, żyje na farmie w Bretanii z dala od szpiegowskiego rzemiosła. Nie bardzo zresztą wiadomo, komu miałyby dziś się przydać jego umiejętności – zimna wojna skończyła się dawno temu, jego strona wygrała. Jest to jednak gorzkie zwycięstwo. Zimnowojenny konflikt zostawił po sobie sieroty i kaleki,...

13577

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]