Reklama

Ładowanie...

Szpieg doskonały

06.12.2011
Czyta się kilka minut
Ten film pokazuje, że zdolność do kontroli własnej ciemnej strony jest równie istotna jak umiejętność logicznego myślenia. Tu nie chodzi o szpiegostwo, ale o namiętności, nad którymi tak trudno zapanować.
Gary Oldman i John Hurt w filmie "Szpieg" / fot. materiały prasowe
W

Wątpię, by "Szpieg" Tomasa Alfredsona zdobył masową publiczność. Wpisy na forach omawiających filmowe nowości zdają się to potwierdzać: nudny, niezrozumiały, zbyt skomplikowany, nic się nie dzieje. W odróżnieniu od głosów krytyków - ci wychwalają film pod niebiosa, głosząc perfekcyjną reżyserską robotę, mistrzostwo aktorów (z Garym Oldmanem na czele) i klimat, budujący wciągający szpiegowski dreszczowiec. No cóż, to film dla ludzi albo w dojrzałym wieku, albo inteligentnych - czyli prawdziwa rzadkość w kinie. Ponieważ zaliczam się do pierwszej grupy, powiem od razu: to wybitny film, nakręcony na podstawie wybitnej książki i wybitnie zagrany.

"Szpieg" ma w sobie coś z teatru: stabilne i długie prowadzenie kamery, wszystko, co najistotniejsze, dzieje się we wnętrzach, w kameralnych planach, wśród wąskiego kręgu ludzi. Świat Anglii lat 60. odtworzony z muzealną...

11067

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]