Reklama

Atlas wędrówki ludów

Atlas wędrówki ludów

19.05.2008
Czyta się kilka minut
Wciąż nie wiemy wszystkiego o wojennych i powojennych "transferach ludności". Świadczy o tym wydany właśnie atlas wysiedleń na ziemiach polskich.
N

Norwid postulował, by "odpowiednie rzeczy dać słowo". Co dotyczyć może nie tylko poety, ale też historyka. Zwłaszcza gdy podejmuje on tematy gorące politycznie - a takim są nadal przymusowe wysiedlenia w XX wieku w Europie Środkowej. I to nie tylko na linii polsko-niemieckiej, ale także polsko-rosyjskiej czy polsko-ukraińskiej. Problemy zaczynają się na poziomie języka: jedni mówią o "repatriantach", inni o "wypędzonych"; i narastają, gdy w grę wchodzić zaczynają aktualne interesy polityczne: polskie obawy przed niemieckimi roszczeniami albo obawy Rosji przed żądaniem odszkodowań ze strony Polski.

Najważniejszą zasługą książki "Wysiedlenia, wypędzenia i ucieczki 1939-1959. Atlas ziem Polski" (nazwijmy ją dalej "Atlasem wysiedleń") jest po pierwsze to, że zjawisko dotyczące wielu narodów nazywa wspólnym i odpowiednim słowem (nie uciekając od wartościowania, tj...

3511

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]