Reklama

Apel do przyjaciół z Europy Wschodniej

Apel do przyjaciół z Europy Wschodniej

04.10.2011
Czyta się kilka minut
Od 20 lat kraje Europy Wschodniej trwają w stanie niekończącej się "transformacji". Może sądzą, że można tak wiecznie. Nic bardziej błędnego. One potrzebują reform nie tylko po to, aby budować dobrobyt, lecz po to, aby chronić własną suwerenność.
W

W Warszawie na szczycie Partnerstwa Wschodniego spotkali się w minionym tygodniu przywódcy z Europy Wschodniej oraz Unii Europejskiej. Wypowiedzianych zostało wiele wzniosłych słów o wspólnych wartościach oraz wiele zapewnień o gotowości do współpracy. Padło też kilka pytań o demokrację i reformy.

Naiwnością byłoby oczekiwać więcej. Takie spotkania nie służą i nie mogą służyć szczerej rozmowie na temat tego, jak wyglądają dzisiaj sprawy za wschodnią granicą Unii.

Zwłaszcza że nie wyglądają one najlepiej.

Geopolityczne akrobacje

Ukraina, Białoruś i Mołdawia przez ostatnie 20 lat trwają w niekończącym się stanie "transformacji". Przez dwie dekady, jakie minęły od rozpadu ZSRR, żaden z tych krajów nie był w stanie podjąć strategicznej decyzji co do kierunku własnego rozwoju.

Tylko...

8279

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]