Reklama

Lot nad trzęsawiskiem

Lot nad trzęsawiskiem

28.02.2015
Czyta się kilka minut
Po 25 latach polskich zmagań z Europą Wschodnią stajemy przed pytaniem: jak uniknąć sytuacji, w której kryzys przeleje się nam przez granicę?
Spadający kurs rubla sprawia, że Rosjanie masowo wykupują towary. Na zdjęciu: przed hipermarketem w Sankt Petersburgu, grudzień 2014 r. Fot. Dmitry Lovetsky / AP / PAP
A

Agresja Rosji na Ukrainę przejdzie do historii jako cezura dla wszystkiego, co miało miejsce w Europie Wschodniej po rozpadzie Związku Sowieckiego. Ale za Bugiem dzieją się też inne rzeczy, których długofalowe skutki są równie ważne, a czasem może ważniejsze niż wojna – choć sama w sobie dostatecznie dramatyczna.
Oto w cieniu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego obserwujemy ostateczny zmierzch postsowieckiego modelu rozwoju gospodarczego, który przez ostatnie 25 lat gwarantował – w różnym stopniu w różnych państwach – wzrost gospodarczy i względną stabilizację polityczną. Widać już, że to, co stało się w 2014 r. w światowej polityce i gospodarce, nie tylko zmienia założenia, na których opierała się polityka wobec Europy Wschodniej, ale tworzy nowe problemy.
Koniec modelu postsowieckiego
Po pierwsze, jesteśmy świadkami zerwania ciągłości politycznej w...

14492

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]