Reklama

Antypody

Antypody

21.03.2004
Czyta się kilka minut
O sztuce krytycznej mówi się zazwyczaj jako o zjawisku jednorodnym, potępiając ją lub chwaląc bez wdawania się w szczegóły. Tymczasem to właśnie szczegółowa analiza dzieł konkretnych artystów pozwoli wskazać rzeczywiste wartości i oddzielić uczciwość od hucpy.
N

Na początku kwietnia w krakowskiej Galerii Starmach otwarta zostanie wystawa “Archiwum gestów", prezentująca serię siedmiuset czarno-białych fotografii z lat 1987-91 (część cyklu była już pokazywana w poznańskim Muzeum Narodowym oraz warszawskiej Królikarni). Na większości zdjęć pojawia się rozświetlony białym światłem akt tego samego mężczyzny, wyłaniający się z ciemnej, pustej przestrzeni, zatrzymany w gestach znanych z historii sztuki, ale także z ikonosfery współczesnej. Powracają skojarzenia z twórczością Praksytelesa, Michała Anioła czy Davida, a jednocześnie z językiem znaków drogowych, “ikon" komputerowych czy plansz telewizyjnych. Dysonans rodzi się w momencie, w którym dostrzegamy, że te różnorodne skojarzenia mogą się na siebie nakładać, że ta sama postać wydaje się zarówno greckim herosem, jak i znakiem graficznym zapowiadającym wiadomości sportowe. Że rzymscy...

9038

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]