Reklama

Życie Józefa Światły

Życie Józefa Światły

09.03.2010
Czyta się kilka minut
Choć książka nosi skromny podtytuł "przyczynek do historii komunizmu w Polsce", jest to wyczerpująca biografia, obejmująca nie tylko życie prywatne i publiczne jej bohatera, ale odpowiadająca na pytanie: jak stał się tym, kim się stał. Andrzej Paczkowski przeanalizował chyba wszelkie dostępne materiały dotyczące człowieka, który za młodu nazywał się Izak Fleischfarb, a potem zmienił nazwisko na Józef Światło i tak przeszedł do historii.
N

Najpierw jako zbrodniarz: wysoki funkcjonariusz Ministerstwa Bezpieczeństwa, dokonujący kluczowych aresztowań. To symboliczne: w marcu 1945 r., u początków kariery w bezpiece, 30-letni Światło uczestniczył wraz z Sowietami w aresztowaniu 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Szczytem tej kariery było stanowisko wicedyrektora X Departamentu: struktury zajmującej się śledztwami wobec "swoich", komunistów, którzy popadli w niełaskę (jak Gomułka). Światło był w sercu władzy; polecenia dostawał bezpośrednio od prezydenta PRL Bieruta. Miał ogromną wiedzę o aparacie represji i zakulisowym życiu przywódców partii i państwa. Gdy więc w 1953 r. uciekł na Zachód i swą wiedzą podzielił się najpierw z CIA, a potem z Radiem Wolna Europa, jego opowieści - słuchane chciwie w kraju - robiły wrażenie piorunujące. Historycy uważają, że przyczyniły się do destalinizacji systemu PRL. To...

2095

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]