Życie Józefa Światły

Choć książka nosi skromny podtytuł "przyczynek do historii komunizmu w Polsce", jest to wyczerpująca biografia, obejmująca nie tylko życie prywatne i publiczne jej bohatera, ale odpowiadająca na pytanie: jak stał się tym, kim się stał. Andrzej Paczkowski przeanalizował chyba wszelkie dostępne materiały dotyczące człowieka, który za młodu nazywał się Izak Fleischfarb, a potem zmienił nazwisko na Józef Światło i tak przeszedł do historii.

09.03.2010

Czyta się kilka minut

Najpierw jako zbrodniarz: wysoki funkcjonariusz Ministerstwa Bezpieczeństwa, dokonujący kluczowych aresztowań. To symboliczne: w marcu 1945 r., u początków kariery w bezpiece, 30-letni Światło uczestniczył wraz z Sowietami w aresztowaniu 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Szczytem tej kariery było stanowisko wicedyrektora X Departamentu: struktury zajmującej się śledztwami wobec "swoich", komunistów, którzy popadli w niełaskę (jak Gomułka). Światło był w sercu władzy; polecenia dostawał bezpośrednio od prezydenta PRL Bieruta. Miał ogromną wiedzę o aparacie represji i zakulisowym życiu przywódców partii i państwa. Gdy więc w 1953 r. uciekł na Zachód i swą wiedzą podzielił się najpierw z CIA, a potem z Radiem Wolna Europa, jego opowieści - słuchane chciwie w kraju - robiły wrażenie piorunujące. Historycy uważają, że przyczyniły się do destalinizacji systemu PRL. To była kolejna jego twarz: "świadka oskarżenia".

Ale jest to więcej niż biografia. W postaci Światły i jego życiowych wyborach - bo przecież nie urodził się zbrodniarzem, ta rola była jego świadomym wyborem - Paczkowski portretuje człowieka z grupy tych żydowskich komunistów z Polski, którzy po 1945 r. zrobili kariery w aparacie partyjnym, gospodarczym, propagandowym, w Ministerstwie Bezpieczeństwa. Do pewnego momentu Fleischfarb/Światło był wzorcowym jej przedstawicielem.

Najmniej znana, a właściwie nieznana jest jego ostatnia twarz: szarego obywatela USA, którym się stał, ze zmienioną tożsamością. Jak tam żył przez 40 lat, co myślał o przeszłości? Wedle jednych przekazów założył sklep mięsny, wedle innych cukiernię. Jedni sugerowali, że osiedlił się w Nowym Jorku, inni - że w miasteczku na przestrzeniach Środkowego Zachodu. Pewne jest tylko - bo niedawno ujawnili to sami Amerykanie - że zmarł w 1994 r.

Andrzej Paczkowski "Trzy twarze Józefa Światły. Przyczynek do historii komunizmu w Polsce", wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2009.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz, kierownik działów „Świat” i „Historia”. Ur. W 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje się w tematyce niemieckiej. Autor książek: „Polacy i Niemcy, pół… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2010