Reklama

Rok 1956: stracona szansa

Rok 1956: stracona szansa

21.10.2016
Czyta się kilka minut
Czy 60 lat temu kryzys komunizmu – w Polsce i innych krajach bloku wschodniego – spowodował jego osłabienie? Czy też przeciwnie: oddalił perspektywę jego upadku?
Władysław Gomułka przemawia po przybyciu na Dworzec Białoruski. Moskwa, 15 listopada 1956 r. Trzeci od lewej Nikita Chruszczow. Fot. EAST NEWS / AFP PHOTO // MONTAŻ
B

Był to jeden z przełomowych momentów w powojennych dziejach Polski, Europy i świata. Dlatego warto dziś pytać, jakie były skutki wydarzeń roku 1956 – dla trwania komunizmu, dla polityki Zachodu, a także dla postaw obywateli państw bloku wschodniego.

60. rocznica prowokuje też do rozważań innego rodzaju. Historycy nie przepadają za pytaniem „Co by było, gdyby”, za pisaniem alternatywnych scenariuszy. Ale są wydarzenia, które wprost prowokują do takiej refleksji. Należy do nich jesień 1956 r. Czy więc historia świata, a zwłaszcza naszej części Europy, mogła się wówczas potoczyć inaczej?

Pierwsze bunty

Na początku lat 50. XX w. komunizm zdawał się triumfować. Przejawy oporu były nieliczne i coraz słabsze. Miliony karnie uczestniczyły w pochodach, wznosząc okrzyki na cześć „wodza ludzkości” Józefa Stalina. Środkowoeuropejską rzeczywistość szybko...

20960

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]