Reklama

Zostaw wszystko

Zostaw wszystko

09.10.2006
Czyta się kilka minut
Naśladowanie Jezusa to zgoda na nieustanne zaskoczenia, przekraczanie przyzwyczajeń, łamanie schematów. Bardzo dobrze widać to na przykładzie człowieka, który pyta Jezusa: "Nauczycielu dobry, co mam czynić, by osiągnąć życie wieczne?". Od swojej młodości "nie zabijał, nie cudzołożył, nie kradł, nie zeznawał fałszywie, nie oszukiwał, czcił ojca swego i matkę", spełniał standardy moralne zawarte w Dekalogu, dlatego Jezus podnosi mu poprzeczkę. Docenia to, co już zrobił, ale mówi: "Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim. Potem przyjdź i chodź za Mną". Wówczas posiadacz majętności i kolekcjoner zachowanych przykazań odchodzi zasmucony.
P

Pozwól sobie na chwilę fantazji i wyobraź sobie tego człowieka w sytuacji, gdy podejmuje zaproszenie Jezusa: sprzedaje, co ma i rusza za Mistrzem. Nie jest to trudne do wyobrażenia, bo widzisz Piotra i innych uczniów. Większość z nich nie zostawiła wiele, ale są wśród nich synowie Zebedeusza, którzy opuścili łódź z najemnikami, i celnik Mateusz, który porzucił intratną posadę na cle.

Wydawać by się mogło, że powołani przez Jezusa będą ludźmi wolnymi. Tak jednak nie jest. Gdy apostołowie zaczynają się kłócić, kto z nich jest największy w królestwie Bożym, Chrystus mobilizuje ich, by pozostawili pragnienie zaszczytów, by zrezygnowali z chęci dominowania nad innymi, wyprzedzania ich na drodze świętości i pokory. Okazało się, że muszą zostawić nie tylko dobra materialne, ale i wartości niematerialne.

Na tym jednak nie koniec. Gdy po...

2433

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]