Reklama

Znaki powrotu

Znaki powrotu

28.03.2016
Czyta się kilka minut
Jest w Polsce miejsce, w którym pacjenci w śpiączce wracają do życia. W marcu wybudziło się tu aż dwoje dzieci.
Pacjenci kliniki „Budzik” przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka podczas rehabilitacji, 2013 r. Fot. Jakub Kamiński / PAP
Z

Zadrży powieka albo wzrok się na czymś skupi dłużej niż chwilę. Na twarzy pojawi się grymas, poruszy się palec u nogi. Z ust wydobędzie się modulowany dźwięk. Najpierw dostrzegą to ci, którzy są najbliżej, mają wyostrzone zmysły, nic im nie umknie. Stojąc w pochyleniu nad śpiącym mają przewagę, swoją niewzruszoną obecnością skracają dystans, który ich od niego dzieli. To ich najważniejsze zadanie.

Potem lekarze obserwują te wypatrzone znaki, że sen się wypłyca, sprawdzają, czy dziecko jest w stanie się porozumieć (mruganiem, ściśnięciem ręki). Może trwać tygodnie, miesiące, aż wszystkie elementy złożą się na obudzenie. To decyzja konsylium, oficjalna, po spełnieniu warunków. Pośredniość życia przełamuje się powoli.


CZYTAJ TAKŻE:

Ewa Błaszczyk, aktorka, prezeska fundacji „...

17218

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]